Naprawa protez

Naprawiamy pęknięte i złamane protezy akrylanowe, ponownie osadzamy wypadnięte zęby. Nie naprawiamy protez, które były naprawiane "domowym sposobem" przy użyciu klejów typu "Kropelka". Nie naprawiamy również protez wykonanych w innych technologiach (mosty porcelanowe, protezy szkieletowe...) bo ich się nie da naprawić. W takich przypadkach proponujemy wykonanie nowej protezy (patrz: oferta).

Zdarza się, że idealnie dopasowana proteza natychmiastowa (zakładana po usunięciu zęba lub zębów) po jakimś czasie traci stabilność. Jest to zjawisko zupełnie normalne - wyrostki zębowe goją się i zmieniają swój kształt. Aby przywrócić dawną funkcjonalność należy wykonać tzw. "podścielenie".

Pękniętej protezy nie należy zakładać ani tym bardziej naprawiać samodzielnie (w żadnym przypadku nie wolno kleić jej klejem na bazie cyjanoakrylanów typu "Kropelka"). Aby udało się naprawić protezę musimy otrzymać jej wszystkie fragmenty (w przypadku całkowitego złamania).

Naprawa protezy nie polega na jej sklejeniu - procedura jest znacznie bardziej skomplikowana: etap pierwszy to wykonanie modelu gipsowego, drugi to oszlifowanie części protezy w okolicy pęknięcia i uzupełnienie tym samym tworzywem, z którego wykonana jest proteza (akryl), trzecim połączenie materiału uzupełniającego z protezą w procesie chemicznej polimeryzacji a ostatnim mechaniczne opracowanie i polerowanie. Na reperację protezy potrzebujemy około 2 godzin.

Informacje dla pacjentów

  • W przypadku pęknięcia protezy...

    nie należy jej zakładać nawet w celach kosmetycznych ponieważ może złamać się całkowicie. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo odłamania i zagubienia jej fragmentów. W takim przypadku naprawiana proteza nie będzie pasować i zapewne po jakimś czasie ulegnie ponownemu uszkodzeniu.

  • W przypadku złamania protezy...

    nie należy jej naprawiać domowymi sposobami np. przy użyciu klejów zawierających cyjanoakrylany (Kropelka, SuperGlue). Kleje tego typu niszczą nieodwracalnie protezę. Naprawa jest niemożliwa!

  • W przypadku niestabilności lub dyskomfortu w czasie noszenia protezy natychmiastowej...

    nie jest konieczne wykonanie nowej. W tym przypadku można ją podścielić - lekarz pobiera wycisk a technik dopasowuje do nowych warunków. Proteza jest "jak nowa".